image

Producenci filtrów basenowych zalecają wymianę piasku w filtrze raz na 3-5 lat.

Jednak wyróżniamy dwie kategorię zużycia. Pierwsza to baseny prywatne gdzie basen jest otwartej przestrzeżeni to powinniśmy dokonać zmianę złoża po około 3 sezonach. W przypadku basenów prywatnych i większych z tą różnicą, że w obiekcie zamkniętym taką wymianę przeprowadzamy raz na 5 lat.

Co robić aby złoże filtracyjne utrzymać w dobrej kondycji przez długi czas?

Przede wszystkim należy regularnie, raz na 7-14 dni wykonywać standardowe płukanie filtra,

w przypadku basenu ogrodowego należy pamiętać o dobrym wypłukaniu filtra przed zamknięciem basenu na zimę,

utrzymywanie prawidłowego pH wody zmniejszy szansę powstania osadów wapiennych w filtrze.

Wymiana piasku w filtrze basenowym

1. Należy wyłączyć pompę oraz zakręcić zawory przed filtrem oraz za filtrem.
2. Wylać wodę ze zbiornika - odkręcając mały kranik/korek u dołu zbiornika. Może to trochę potrwać.
3. Następnie należy odkręcić górną część filtra przez, którą będziemy widzieli piasek wewnątrz zbiornika. W niektórych modelach jest to czarna pokrywka, w niektórych przezroczysta pokrywka skręcona specjalną obejmą. W zbiornikach z głowicą (zaworem 6-drogowym) montowanym na górze, musimy odkręcić i zdjąć właśnie ten zawór.
4. Gdy zbiornik filtra będzie otwarty i będziemy widzieli piasek - możemy przystąpić do jego wyciągania. Jest to czynność bardzo niewygodna do wykonania w większości modeli filtrów. Dostęp do piasku może być ograniczony i należy uważać aby nie uszkodzić elementów plastikowych w filtrze. Odradzamy obracanie filtra do góry nogami. W ten sposób w łatwy sposób uszkodzimy filtr.

5. Gdy filtr jest już pusty i oczyszczony należy zakręcić kranik/korek, który odkręcaliśmy na początku. Wlewamy do ½ wysokości wodę.
6. Kolejnym krokiem to przystępujemy do wsypywania świeżego piasku (lub innego złoża filtrującego).
7. Przeczytaj także gdzie sprawdzić ile piasku wchodzi do filtra basenowego i jaka musi być jego granulacja.
8. Gdy filtr jest zasypany odpowiednią ilością złoża należy ponownie założyć pokrywkę lub głowicę na filtr. Warto przesmarować uszczelki olejem sylikonowym lub wazeliną techniczną.
9. Odkręcamy wszystkie wcześniej zakręcone zawory. Odpowietrzamy zbiornik odkręcając mały korek na górze zbiornika lub przy manometrze i czekamy aż filtr wypełni się wodą. Jeśli filtr stoi powyżej linii wody basenu, zbiornika nie trzeba odpowietrzać - zamiast tego możemy przed zamknięciem wlać do niego wodę aż do samej góry.
10. Włączamy pompę i sprawdzamy szczelność zbiornika.